Recent Posts

İHALE İŞLEMLERİNDEKİ BELİRSİZLİKLER VE EK SORUMLULUKLAR NEDENİYLE İHALENİN İPTALİ KARARI

Kullanılacak Sarf Malzemelerin Maliyeti Etkileyen Unsur Olduğu İddiası

İHALE DOKÜMANINDA, MALZEMELERİN EN AZ ALTI AYLIK KULLANIM SÜRESİ OLMASI VE SON KULLANMA TARİHİNE İKİ AY KALA MİADI DOLAN ÜRÜNLERİN YENİLERİYLE DEĞİŞTİRİLMESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLMİŞ, BU DÜZENLEMENİN YÜKLENİCİLERE EK SORUMLULUKLAR VE BELİRSİZLİKLER YARATACAĞI, SAĞLIKLI TEKLİF OLUŞTURULMASINI ENGELLEYEBİLECEĞİ VE KAYNAK İSRAFINA YOL AÇABİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR. BU NEDENLE İHALE İŞLEMLERİNİN MEVZUATA AYKIRI OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞ VE İHALENİN İPTALİ KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

Read More »

TEKNİK ŞARTNAME’NİN 8.25. MADDESİ İLE YÜKLENİCİYE EKSTRA MALİYET VE SORUMLULUK YÜKLENMESİ NEDENİYLE İHALENİN İPTALİ

yeterlik bilgileri tablosu

TEKNİK ŞARTNAME’NİN 8.25’İNCİ MADDESİ, YÜKLENİCİNİN TESLİM ETTİĞİ MALZEMELERİN SON KULLANMA TARİHİNDEN 2 AY ÖNCESİNDE HABER VERİLMESİ KOŞULUYLA YENİSİYLE DEĞİŞTİRİLMESİNİ ÖNGÖRMEKTEDİR. ANCAK BU DÜZENLEME, YÜKLENİCİNİN İHALE DÖKÜMANINA UYGUN TESLİMAT YAPMASINA RAĞMEN, İDARENİN STOK YÖNETİMİNDEKİ HATALARINDAN DOLAYI YÜKLENİCİYE EKSTRA MALİYET VE SORUMLULUKLAR YÜKLEYECEĞİ İÇİN TEKNİK ŞARTNAME’NİN BU HÜKMÜ KANUNUN “TEMEL İLKELER” VE “ŞARTNAMELER” MADDELERİYLE UYUMLU BULUNMAMIŞ VE İHALENİN İPTALİ KARARI VERİLMİŞTİR.

Read More »

YAPIM İŞLERİ CİRO BEYANI İÇERİSİNDE YIL ATLAMA SORUNU VE DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKMA SORUNU

Yaklaşık Maliyetin Üzerindeki Tekliflerin Uygun Bulunması Durumu

İSTEKLİ İŞ ORTAKLIĞI'NIN PİLOT ORTAĞININ YETERLİK BİLGİLERİ TABLOSUNDA 2023 YILI CİRO BEYANI BOŞ BIRAKILMIŞ VE SADECE 2022 YILINA AİT FATURA TUTARI BELİRTİLMİŞ, DOLAYISIYLA PİLOT ORTAĞIN İŞ HACMİ HESAPLANIRKEN 2023 YILI CİROSUNUN SIFIR KABUL EDİLEREK 2023 VE 2022 YILLARININ ORTALAMASI ALINMASI GEREKTİĞİ BELİRLENMİŞ, BU NEDENLE, İSTEKLİNİN TEKLİFİ DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKILMASININ MEVZUATA AYKIRI OLDUĞU SONUCUNA VARILMIŞTIR.

Read More »

SUNULAN İŞ DENEYİM BELGESİNİN ESASLI UNSURU İDARİ ŞARTNAME’NİN 7.6’NCI MADDESİNDE BELİRLENEN BENZER İŞE UYGUN OLDUĞU İÇİN DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKILAMAZ

İhalelere Katılmaktan Yasaklı Olup Olmadığı Teyit Edilmelidir.

YAPILAN İNCELEMEDE, BAŞVURU SAHİBİ İŞ ORTAKLIĞININ SUNDUĞU İŞ DENEYİM BELGESİNİN "AXVIII GRUP: SAHA İŞLERİ" KAPSAMINDA YER ALAN "BARAJLAR" GRUBUNA UYGUN OLDUĞU TESPİT EDİLDİĞİ İÇİN BAŞVURU SAHİBİNİN TEKLİFİNİN DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKILMASININ MEVZUATA AYKIRI OLDUĞU SONUCUNA VARILMIŞTIR.

Read More »

YETERLİK BİLGİLERİ TABLOSU’NUN İDARİ ŞARTNAMEDE İSTENEN ÜRÜNLERE İLİŞKİN MARKA VE UBB LİSTESİ İLE DİĞER AYIRT EDİCİ BİLGİLERİ İÇERMEMESİ

Şartnamede Araç ve İş Makinelerine İlişkin Günlük Km veya Çalışma Saatine Dair Bilgi Verilmemesi

İHALE ÜZERİNDE KALAN İSTEKLİ TARAFINDAN SUNULAN YETERLİK BİLGİLERİ TABLOSU'NUN, İDARİ ŞARTNAME’NİN 7.5.3 VE 7.5.2 MADDELERİNDE İSTENEN ÜRÜNLERE İLİŞKİN MARKA VE UBB LİSTESİ İLE DİĞER AYIRT EDİCİ BİLGİLERİ İÇERMEMESİ İHALE SÜRECİNDE SUNULAN BİLGİ VE BELGELERİN KARŞILAŞTIRILMASINI İMKANSIZ KILMIŞ VE İSTEKLİ TARAFINDAN SUNULAN BELGELERİN İHALE DOKÜMANI DÜZENLEMELERİNE UYGUN OLMADIĞI SONUCUNA VARILMIŞTIR.

Read More »
Bize ulaşın