Basın duyuruları
xxxx
Home / FİYAT TEKLİFİ / İhale Dokümanın da Diyet Kahvaltının Gramaj Listesine Yer Verilmesine Rağmen Öğün Miktarının Belirlenmemesi Fiyat Teklifi Oluşturmaya Engel midir?

İhale Dokümanın da Diyet Kahvaltının Gramaj Listesine Yer Verilmesine Rağmen Öğün Miktarının Belirlenmemesi Fiyat Teklifi Oluşturmaya Engel midir?

Karar No              : 2021/UH.I-1337

BAŞVURUYA KONU İHALE:

2021/271176 İhale Kayıt Numaralı “248400 Öğün Yemek Hizmeti Alımı İşi” İhalesi

KURUM TARAFINDAN YAPILAN İNCELEME:

Kırklareli İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından 17.06.2021 tarihinde açık ihale usulü ile gerçekleştirilen “248400 Öğün Yemek Hizmeti Alımı İşi” ihalesine ilişkin olarak Osmanlı Kurumsal Hizmetler Danışmanlık Anonim Şirketinin 11.06.2021 tarihinde yaptığı şikâyet başvurusu hakkında idare tarafından süresi içinde karar alınmaması üzerine, başvuru sahibince 29.06.2021 tarih ve 30029 sayı ile Kurum kayıtlarına alınan 29.06.2021 tarihli dilekçe ile itirazen şikâyet başvurusunda bulunulmuştur.

Başvuruya ilişkin olarak 2021/1127 sayılı itirazen şikâyet dosyası kapsamında yapılan inceleme neticesinde esas inceleme raporu tanzim edilmiştir.

KARAR:

Esas inceleme raporu ve ekleri incelendi.

İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle,

3) Teknik Şartname’nin 14.9’uncu maddesinde diyet yemekleri arasında kahvaltı öğününün de sayıldığı, Teknik Şartname eki Gramaj Listesinde diyet-normal kahvaltı ayrımına gidildiği ve bazı ürünlerin gramajlarının bu ayrım gereği farklı olduğu, buna rağmen birim fiyat teklif cetvelinde diyet kahvaltı için ayrı bir satır açılmadığı ve öğün sayısının bilenemediği, düzenlemenin teklif hazırlanmasını engeller nitelikte olduğu iddialarına yer verilmiştir.

3) Başvuru sahibinin 3’üncü iddiasına ilişkin olarak:

Teknik Şartname’de “12.1. Günlük yemek, kahvaltı ihtiyacı özel diyet yemek ihtiyacı; merkezde bulunan yapancı sayılarına istinaden GGM’nce günlük olarak yükleniciye bildirilecektir.

12.2. Yüklenici, idarece onaylanan kahvaltı ve yemek listesine göre yukarıda belirtilen şartlarda temin edeceği gıda maddelerinin, kahvaltı, yemek ve diyet yemeği şeklinde hazırlanmasını sağlar.

14.7. KAHVALTI: Kahvaltı ekli tabloda belirtilen besinlerden uyumlu olanlar kahvaltıda su, çay, süt, meyve suyu, şeker (tatlandırıcı) ve ekmek ile birlikte verilecektir, çeşitten sayılmayacaktır…

14.8. Yemek çeşitlerinin yapımında ekli gramaj listesine uyulacaktır.

14.9. DİYET YEMEKLERİ

14.9.1. Kahvaltı; Poşet çay, bitki çayları (poşet şeker veya tatlandırıcılar), süt, meyve suyu (taze veya hazır meyve suyu hazırlanacaktır), peynir (tuzlu, tuzsuz), dil peyniri veya beyaz peynir veya kaşar peyniri veya krem peyniri, zeytin (yeşil, siyah, diyet), reçel veya bal-tereyağ, yumurta, bisküvi (tatlı veya tuzlu veya bebe), söğüş (salatalık veya biber veya domates veya maydanoz), söğüş et, meyve, kuru meyveler, kuruyemiş (leblebi fındık vb.), haşlama patates veya patates püresi, ayran veya yoğurt, sütlü tatlılar, pelte, menemen vb. sandviç çeşitleri, poğaça vb.” düzenlemelerine yer verilmiş,

Şartname ekinde yer alan Gramaj Listesinde de normal ve diyet kahvaltıda kullanılacak ürünlerin listesinin ayrı ayrı düzenlendiği ve bazı gıdalarda gramaj farklılıklarının olduğu görülmüştür.

Özetle, ihale dokümanı kapsamında hizmet sunucusu tarafından diyet kahvaltı verilmesinin öngörüldüğü ve şartnamede bu hususa ilişkin olarak normal kahvaltıdan farklı ve maliyeti etkileyebilecek gramaj listesine yer verildiği, ancak diyet kahvaltı için öğün miktarının belirlenmediği ve teklif cetvelinde bunun için ayrı bir satır açılmadığı görülmüş, düzenlemenin sağlıklı fiyat teklifi oluşturulmasına engel olduğu değerlendirilmiştir.

About AŞIRI DÜŞÜK UZMANI

Check Also

Kullanılacak Sarf Malzemelerin Maliyeti Etkileyen Unsur Olduğu İddiası

İhale Konusu İşte Kullanılacak Sarf Malzemelerin Miktarlarının Şartnamede Belirtilmediği Ve Malzemelerin Maliyeti Etkileyen Unsur Olduğu İddiası

İhale Konusu İşte Kullanılacak Sarf Malzemelerin Miktarlarının Şartnamede Belirtilmediği Ve Malzemelerin Maliyeti Etkileyen Unsur Olduğu İddiası

Call Now ButtonBize ulaşın