Basın duyuruları
xxxx
Home / Genel / Yemek Aşırı Düşük Açıklama – Çeri Domates Fiyatı İçin Sunulan Belgede Fiyat Bulunmaması

Yemek Aşırı Düşük Açıklama – Çeri Domates Fiyatı İçin Sunulan Belgede Fiyat Bulunmaması

Karar No              : 2019/UH.II-712

BAŞVURUYA KONU İHALE:

2019/171015 İhale Kayıt Numaralı “Malzemeli Yemek Hazırlama Dağıtım ve Sonrası Hizmetleri Alım İşi” İhalesi

KURUM TARAFINDAN YAPILAN İNCELEME:

Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 12.04.2019 tarihinde pazarlık usulü ile gerçekleştirilen “Malzemeli Yemek Hazırlama Dağıtım ve Sonrası Hizmetleri Alım İşi” ihalesine ilişkin olarak Akyıldız Organizasyon İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. – Diriliş Group San. ve Tic. Ltd. Şti.nin 06.05.2019 tarihinde yaptığı şikâyet başvurusunun, idarenin 07.05.2019 tarihli yazısı ile reddi üzerine, başvuru sahibince 09.05.2019 tarih ve 19335 sayı ile Kurum kayıtlarına alınan 09.05.2019 tarihli dilekçe ile itirazen şikâyet başvurusunda bulunulmuştur.

Başvuruya ilişkin olarak 2019/498 sayılı itirazen şikâyet dosyası kapsamında yapılan inceleme neticesinde esas inceleme raporu tanzim edilmiştir.

KARAR:

Esas inceleme raporu ve ekleri incelendi.

İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle,

ç)  Et, tavuk, balık, ayçiçek yağı,  barbunya, bezelye, dana ciğer, domates, çeri domates, çarliston, erişte, kabak, kapya biber, kırmızı  biber, kırmızı lahana, limon, mantar, mantı, mayonez, mısır, nişasta, parmak sosis, patlıcan, pirinç, sarımsak, sivri biber, siyah zeytin, şehriye, taze fasulye, yeşil mercimek, yeşil zeytin, yufka ve zeytinyağı ana girdilerinin birim fiyatlarının Ana Girdiler Tablosuna yanlış aktarıldığı,

Başvuru sahibinin iddialarının değerlendirilmesi sonucunda aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.

Uyuşmazlığa konu ihalenin Rize Polis Meslek Eğitim Merkezi tarafından pazarlık usulüyle gerçekleştirilen “Malzemeli Yemek Hazırlama Dağıtım ve Sonrası Hizmetleri Alım İşi” olduğu, ihalenin 12.04.2019 tarihinde 5 isteklinin katılımıyla gerçekleştirildiği, ihaleye teklif sunan tüm isteklilerin tekliflerinin geçerli teklif olarak belirlendiği ve isteklilerden son fiyat tekliflerinin istendiği, alınan son fiyat teklifleri üzerine teklif tutarı sınır değerin altında olan Kalkandere Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu İktisadi İşletmesi’nden aşırı düşük teklif açıklaması istendiği ve ihalenin sunduğu aşırı düşük teklif açıklaması uygun bulunan Kalkandere Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu İktisadi İşletmesi üzerinde bırakıldığı, başvuru sahibi Akyıldız Organizasyon İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi-Diriliş Group Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İş Ortaklığının ekonomik açıdan en avantajlı ikinci teklif sahibi olarak belirlendiği anlaşılmıştır.

Çeri domatesin fiyatının kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği ana girdilerinde 13 TL olarak belirlendiği ancak kahvaltıda yer alan çeri domates için dayanak olarak sunulan 18.07.2018 tarihli Ticaret Bakanlığı Hal Kayıt Sistemi çıktısında 13 TL’lik bir fiyatın bulunmadığı ancak bu ürüne ilişkin 13 TL’nin altında fiyatların bulunduğu, öğle ve akşam yemeği ana girdileri arasında bulunan çeri domatesin fiyatının dayanağı olarak sunulan 16.07.2018 tarihli Ticaret Bakanlığı Hal Kayıt Sistemi çıktısında çeri domatesin fiyatının hiç bulunmadığı anlaşıldığından sabah, öğle ve akşam yemeği için yapılan açıklamanın bu bakımdan mevzuata uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.

Aşırı Düşük Teklif

About AŞIRI DÜŞÜK UZMANI

Check Also

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının İhaleye Fesat Karıştırma Suçunun Zarar Göreni Olmaları

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının İhaleye Fesat Karıştırma Suçunun Zarar Göreni Olmaları Ceza Dairesi 2016/8905 E. …

Call Now ButtonBize ulaşın